СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ
Анотація
Визначено, що становлення педагогічної освіти на сучасному етапі відбувається під впливом євроінтеграційного процесу. Виконання завдань Болонської реформи привело до становлення довгострокових тенденцій як результату реформування педагогічної освіти: введення двох циклів навчання – бакалавр та магістр; впровадження кредитно-модульної системи, в основі якої –Європейська система трансферу кредитів (ECTS); сприяння європейській співпраці щодо забезпечення якості освіти; активізація мобільності студентів, викладачів, науковців, адміністраторів; забезпечення працевлаштування випускників, а також їхньої привабливості та конкурентоспроможності.
Акцентуємо на формуванні тенденцій як викликів XXI ст. соціальним та економічним потребам розвитку України. З-поміж них виокремлюємо такі: реформування системи педагогічної освіти в межах вищої; модернізацію освітнього процесу, що привела до змін форм, методів, засобів, прийомів передавання знань; впровадження європейських освітніх стандартів у навчальний процес ЗВО України; впровадження дистанційної форми навчання у процес підготовки педагогів у зв’язку з пандемією COVID–19.
Розглянуто особливості розвитку тенденції міжнародної співпраці, яка є актуальною у період залучення вітчизняної вищої освіти до європейського освітнього простору на прикладі Львівського національного університету імені Івана Франка. На сучасному етапі розвитку вищої освіти простежуємо за активною участю бакалаврів та магістрів у освітніх програмах “Еразмус Мундус”, “Еразмус+”, “Еразмус+ КА107”, DAAD, короткострокових програмах академічної мобільності. Навчання та проходження практик студентів в університетах Польщі, Німеччини, Чехії, залучення викладачів до виконання досліджень в університетах Америки, Великої Британії, Іспанії, Туреччині, Польщі та інших країнах сприяють формуванню тенденції розвитку міжнародної співпраці та активізації мобільності.
Ключові слова: тенденції в освіті, педагогічна освіта, Болонський процес, міжнародна співпраця, академічна мобільність, реформування освіти, модернізація, глобалізація.
Повний текст:
PDFПосилання
- Глобальні тенденції і проблеми розвитку освіти: наслідки для України. Аналітична записка. URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/gumanitarniy-rozvitok/globalni-tendencii-i-problemi-rozvitku-osviti-naslidki-dlya (дата звернення: 20.02.2023).
- Положення про організацію освітнього процесу у Львівському національному університеті імені Івана Франка. URL: https://lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2018/06/S22C-6e18062115060-1.pdf (дата звернення: 12.02.2023).
- П’ятакова Г. П. Тенденції дидактичної підготовки магістрів-філологів в університетах країн Вишеградської групи: монографія. Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2020. 496 с.
- Савельєв В. П. Вища освіта України у проблемній ситуації ХХІ ст.: соціологічний аналіз. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія “Соціологія. Психологія. Педагогіка”. Вища освіта України. Дод. 4, том ІІ (14). 2009. С. 6–12.
- Стратегія розвитку вищої освіти в Україні на 2022–2032 роки. URL: https://mon.gov.ua/ua/news/opublikovano-strategiyu-rozvitku-vishoyi-osviti-v-ukrayini-na-2022-2032-roki (дата звернення : 12.02.2023).
- Ходаковська К., Пузирьова П. Проблеми та перспективи вищої освіти в умовах глобалізації. URL: https://er.knutd.edu.ua/bitstream/123456789/ 16920/1/PIONBUG_2020_P174-177.pdf (дата звернення : 10.02.2023).
- Шмалєй С. В. Теоретико-методологічні орієнтири педагогічної освіти у постіндустріальну епоху: зб. наук. праць «Педагогічні науки», 2010. С. 233–237.
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vpe.2023.38.11865
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.