ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО: АНАЛІЗ ОБ’ЄКТИВНОЇ СТОРОНИ СКЛАДУ ЗЛОЧИНУ
Анотація
Встановлено, що насильством є умисний вплив на тіло чи психіку людини з метою заподіяти шкоду її життю, здоров’ю або обмежити чи позбавити її свободи (в тому числі свободи волевиявлення).
Зроблено висновок, що вплив на психіку людини з метою заподіяти шкоду її життю, здоров’ю чи свободі, що спричинило чи могло спричинити таку шкоду, потрібно називати насильством. Проте не треба від такого насильства захищати лише обмежене коло осіб, які названі як потенційні потерпілі в ст. 1261 КК України. Такого захисту потребує будь-яка людина.
Зазначено, що, якщо так звані «правопорушення економічного характеру» вчиняють не шляхом впливу на тіло чи психіку особи і не з метою заподіяти шкоди життю, здоров’ю чи свободі, то очевидно, що не може йтися про насильство, навіть якщо ми назвемо його «економічне».
Встановлено, що «погіршення якості життя» та «емоційна залежність» не можуть бути ознаками злочину, оскільки є настільки невизначеними і широкими за змістом, що охоплюють і ситуації, які не можуть і не повинні бути предметом кримінально-правового регулювання.
Вказано на потребу змінити формулювання об’єктивної сторони складу злочину «домашнє насильство».
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Busel, V. T. (Eds). (2007). Velykyj tlumachnyj slovnyk ukrains'koi movy. Kyiv, Irpin': VTF «Perun».
Hryschuk, V. K. (2010). Vybrani naukovi pratsi. L'viv: L'vivs'kyj derzhavnyj universytet vnutrishnikh sprav.
Hryschuk, O. V. (2001). Do problemy vyznachennia psykhichnoho stanu osoby u vypadku zapodiiannia ij moral'noi shkody. Visnyk L'vivs'koho universytetu. Seriia iurydychna, 36, 36–39.
Husak, O. A. (2014). Kryminal'no-pravova kharakterystyka dovedennia do samohubstva. (Doctoral dissertation Abstracts).
Nakonechna, L. A. (2016). Nasyl'stvo iak naskrizne kryminal'no-pravove poniattia (Doctoral dissertation).
Mel'nyk, M. I., Khavroniuk, M. I. (Eds). (2012). Naukovo-praktychnyj komentar Kryminal'noho kodeksu Ukrainy. Kyiv: Yurydychna dumka.
Yaremenko, V. V., Slipushko, O. M. (Eds). (1998). Novyj tlumachnyj slovnyk ukrains'koi movy u chotyr'okh tomakh. Tom 1. Kyiv: Akonit.
Serdiuk, L. V. (2002). Nasylye: krymynolohycheskoe y uholovno-pravovoe yssledovanye. Moscov: OOO Yzdatel'stvo «Yullytynform».
Hurtovenko, O. L. (2008). Psykhichne nasyl'stvo u krymina'nomu pravi Ukrainy (Doctoral dissertation).
Sultanova, E. Emotsyonal'naia zavysymost' ot druhoho cheloveka. Retrieved from https://psynavigator.ru/blogi-psihologov/49.
Shtefan, E. Pro emotsyonal'nuiu zavysymost'. Retrieved from https://gestaltclub.com/articles/psihoterapia/7891-pro-emocionalnuu-zavisimost.
Shul'ha, A. M., Pavlykivs'kyj, V. I. (2005). Komentar do statti 127 «Katuvannia» KK Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy. Naukovo-praktychni komentari, 3, 90–97.
Emotsyonal'naia zavysymost'. Retrieved from http://psihomed.com/emotsionalnaya-zavisimost/.
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vla.2018.66.8151
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.