ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО: АНАЛІЗ ОБ’ЄКТИВНОЇ СТОРОНИ СКЛАДУ ЗЛОЧИНУ

Nataliia Dovhan-Bochkova

Анотація


Встановлено, що насильством є умисний вплив на тіло чи психіку людини з метою заподіяти шкоду її життю, здоров’ю або обмежити чи позбавити її свободи (в тому числі свободи волевиявлення).
Зроблено висновок, що вплив на психіку людини з метою заподіяти шкоду її життю, здо­ров’ю чи свободі, що спричинило чи могло спричинити таку шкоду, потрібно називати насильст­вом. Проте не треба від такого насильства захищати лише обмежене коло осіб, які названі як потенційні потерпілі в ст. 1261 КК України. Такого захисту потребує будь-яка людина.
Зазначено, що, якщо так звані «правопорушення економічного характеру» вчиняють не шляхом впливу на тіло чи психіку особи і не з метою заподіяти шкоди життю, здоров’ю чи сво­боді, то очевидно, що не може йтися про насильство, навіть якщо ми назвемо його «економічне».
Встановлено, що «погіршення якості життя» та «емоційна залежність» не можуть бути оз­наками злочину, оскільки є настільки невизначеними і широкими за змістом, що охоп­люють і ситуації, які не можуть і не повинні бути предметом кримінально-правового регулювання.
Вказано на потребу змінити формулювання об’єктивної сторони складу злочину «до­машнє насильство».


Ключові слова


подружжя, вплив, тілесні ушкодження, психіка, емоційна залежність

Повний текст:

PDF

Посилання


Busel, V. T. (Eds). (2007). Velykyj tlumachnyj slovnyk ukrains'koi movy. Kyiv, Irpin': VTF «Perun».

Hryschuk, V. K. (2010). Vybrani naukovi pratsi. L'viv: L'vivs'kyj derzhavnyj universytet vnutrishnikh sprav.

Hryschuk, O. V. (2001). Do problemy vyznachennia psykhichnoho stanu osoby u vypadku zapodiiannia ij moral'noi shkody. Visnyk L'vivs'koho universytetu. Seriia iurydychna, 36, 36–39.

Husak, O. A. (2014). Kryminal'no-pravova kharakterystyka dovedennia do samohubstva. (Doctoral dissertation Abstracts).

Nakonechna, L. A. (2016). Nasyl'stvo iak naskrizne kryminal'no-pravove poniattia (Doctoral dissertation).

Mel'nyk, M. I., Khavroniuk, M. I. (Eds). (2012). Naukovo-praktychnyj komentar Kryminal'noho kodeksu Ukrainy. Kyiv: Yurydychna dumka.

Yaremenko, V. V., Slipushko, O. M. (Eds). (1998). Novyj tlumachnyj slovnyk ukrains'koi movy u chotyr'okh tomakh. Tom 1. Kyiv: Akonit.

Serdiuk, L. V. (2002). Nasylye: krymynolohycheskoe y uholovno-pravovoe yssledovanye. Moscov: OOO Yzdatel'stvo «Yullytynform».

Hurtovenko, O. L. (2008). Psykhichne nasyl'stvo u krymina'nomu pravi Ukrainy (Doctoral dissertation).

Sultanova, E. Emotsyonal'naia zavysymost' ot druhoho cheloveka. Retrieved from https://psynavigator.ru/blogi-psihologov/49.

Shtefan, E. Pro emotsyonal'nuiu zavysymost'. Retrieved from https://gestaltclub.com/articles/psihoterapia/7891-pro-emocionalnuu-zavisimost.

Shul'ha, A. M., Pavlykivs'kyj, V. I. (2005). Komentar do statti 127 «Katuvannia» KK Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy. Naukovo-praktychni komentari, 3, 90–97.

Emotsyonal'naia zavysymost'. Retrieved from http://psihomed.com/emotsionalnaya-zavisimost/.
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vla.2018.66.8151

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.