СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО АДМІНІСТРАТИВНУ ПРОЦЕДУРУ: УКРАЇНСЬКА ПЕРСПЕКТИВА
Анотація
Доцільність систематизації різних галузей законодавства не є новою ідеєю в сучасній теорії права та у правових системах сучасності. Однак історія систематизації законодавства про адміністративну процедуру не налічує навіть сотні років, адже цей процес розпочався в Австрії у 1925 році. Не зважаючи на розроблений уже достатньо давно проект Закону про адміністративну процедуру (первинна назва – Адміністративно-процедурний кодекс) та кілька спроб його розгляду у Верховній Раді, в Україні до цього часу адміністративно-процедурне законодавство залишається несистематизованим і розпорошеним по численних законах і, що гірше – підзаконних нормативно-правових актах.
Останніми роками ідея систематизації законодавства про адміністративну процедуру отримала новий поштовх. З кожним роком усе нові держави як Європи, так і усього світу приймають загальні закони (кодекси) про адміністративну процедуру, а в правовій доктрині держав-членів Європейського Союзу активно обговорюють доцільність ухвалення законодавчого акта, в якому були б викладені єдині стандарти діяльності публічної адміністрації цього міждержавного утворення. З цією метою група провідних науковців, які представляли різні держави-члени ЄС, розробила Модельні правила про адміністративну процедуру Європейського Союзу.
Автори названих Модельних правил вказують, що лише «інноваційна кодифікація» законодавства про адміністративну процедуру відповідатиме сучасним потребам розвитку правової системи Європейського Союзу. Кодифікація вважатиметься інноваційною, якщо новим законом буде впроваджене єдине джерело існуючих принципів, котрі звичайно розпорошені в різних законах, правилах та судових прецендентах; цей закон може також модифікувати існуючі принципи та правила і, якщо необхідно, додавати нові. Метод інноваційної кодифікації дасть змогу усувати колізії в існуючих законах та заповнювати прогалини.
Проаналізовано запроваджені в різних країнах світу моделі кодифікації законодавства про адміністративну процедуру, що характеризують обсяг його правового регулювання. Зокрема, висвітлено законодавчі підходи щодо форм (інструментів) діяльності публічної адміністрації, а також стадій та етапів адміністративної процедури, які регульовані кодифікаційними актами держав із тривалим досвідом імплементації цього законодавства. Акцентовано, що зміст законодавства про адміністративну процедуру має ґрунтуватися на загальновизнаних принципах верховенства права та доброго адміністрування, із наступною конкретизацією у відповідних субпринципах функціонування публічної адміністрації.
Підсумовуючи, новітні європейські розробки у галузі адміністративно-процедурного права можуть і мають бути використані при удосконаленні проекту Закону про адміністративну процедуру, прийняття якого Верховна Рада України не повинна у черговий раз затягувати.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
Kodeks administratyvnoho sudochynstva Ukrayiny vid 7 lypnia 2005 roku (2005). Oficijnyj Visnyk Ukrayiny, № 32.
Charter of Fundamental Rights of the European Union of 07 December 2000. Retrieved from http://www.europarl.europa.eu/charter/pdf/text_en.pdf.
European Code of Good Administrative Behavior of 06 September 2001. Retrieved from http://www.ombudsman.europa.eu/resources/code.faces#/page/1
European Parliament resolution of 15 January 2013 with recommendations to the Commission on a Law of Administrative Procedure of the European Union (2012/2024(INL)). Retrieved from http://www.europarl.europa.eu/RegData/seance_pleniere/textes_adoptes/definitif/2013/01-15/0004/P7_TA(2013)0004_2_EN.pdf
Recommendation CM/Rec(2007)7 on June 2007 of the Committee of Ministers to member states on good administration. Retrieved from https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?id=1155877&Site
ReNEUAL Model Rules on EU Administrative Procedure, Edited by Herwig C. H. Hofmann, Jens-Peter Schneider and Jacques Ziller, Version for on-line publication, 2014. Retrieved from http://www.reneual.eu/images/Home/ReNEUAL-Model_Rules-Compilation_BooksI_VI_2014-09-03.pdf, p. III.
Stasa, J., Tomasek, M. (2012). Codification of administrative procedure. The Lawyer Quarterly, 2, 59–68.
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vla.2016.63.5092
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.