СФЕРА ПУБЛІЧНОЇ ПАМ’ЯТІ ТА ЇЇ ЮРИДИЧНЕ ЗАКРІПЛЕННЯ. ДЕКІЛЬКА ЗАУВАЖЕНЬ ЩОДО ЮРИДИЧНОЇ РЕГЛАМЕНТАЦІЇ ІНСТИТУТІВ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ, ЩО ФУНКЦІОНУЮТЬ У ПОЛЬЩІ ТА В УКРАЇНІ
Анотація
Висвітлено роль та значення правових інститутів у процесах збереження колективної суспільної пам’яті. Охарактеризовано інститути національної пам’яті у Польщі та в Україні. Виявлено основні подібні та відмінні риси у їх функціонуванні. Обґрунтовано важливість аналізу цих інститутів у більш широкому, регіональному, контексті. Звернуто увагу не лише на порівняльну характеристику передбачених приписами законодавства повноважень цих інститутів, але також їх розглядають як конкретні, регіональні, конституційні та соціально-правові феномени. Їх регіональна особливість пов’язується зі загальносуспільними та соціально-правовими інститутами, насамперед із правами людини та ліберальною демократією.
За допомогою порівняльного аналізу нормативної бази функціонування інститутів національної пам’яті у Польщі та в Україні, зокрема її виокремленню в ієрархії нормативних актів (беручи до уваги аспект соціальної легітимності), продемонстровано регіональні особливості впливу держав на процес збереження колективної пам’яті. Охарактеризовано форми, способи та міру впливу конкретних правових інструментів на колективну суспільну пам’ять. Висвітлено особливості обрання відповідних органів, механізмів їх державного контролю, джерел фінансування тощо.
Важливою є і соціологічна концепція у висвітленні інститутів колективної суспільної пам’яті, зокрема мотиви законодавців та методи їх створення, роль індивідуальних спогадів у формуванні колективної пам’яті, форми суспільного впливу на ці інститути тощо.
Також представлено характерні елементи регіонального конституціоналізму, зокрема як місцеві особливості вплинули на процеси конституціоналізації в Центральній та Східній Європі. Це має вагоме значення для ідентифікації та пояснення неминучої принципової відмінності між політикою пам’яті держав у представлених країнах, їх підходом до інститутів національної пам’яті та, як наслідок, баченням політики публічної пам’яті.
Аналіз інститутів національної пам’яті не обмежується лише матеріалом Польщі та України, а відбувається у більш широкому контексті функціонування цих інститутів у постсоціалістичних суспільствах Центральної та Східної Європи (наприклад, Литви, Чехії, Словаччини, Румунії та Угорщини).
Відтак зроблено висновки про правові передумови функціонування інститутів національної пам’яті, звернуто увагу на необхідність не лише текстуального аналізу законодавства, але й всебічного їх розгляду в соціально-правовій перспективі. Це важливо для вивчення інших складних феноменів, зокрема державної політики колективної пам’яті.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
- Anderson, B. (2006). Imagined Communities: Reflections on the Origin and Spread of Nationalism (2nd ed). London: Verso.
- Bauman, Z. (2017). Retropia. Polity Press.
- Connerton, P. (2012). Jak społeczeństwa pamiętają. Warzawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
- Gellner, E. (2008). Nations and Nationalism, Cornell Univ. Press.
- Halbwachs, M. (1992). On Collective Memory. Chicago: University of Chicago Press.
- Mink, G. (2013). History, Memory and Politics in Central and Eastern Europe: Memory Games. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
- Hobsbawm, E. (2014). Wiek kapitału 1848–1875. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
- Hobsbawm, E. (2015). Wiek imperium, 1875–1914. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
- Margalit, A. (2004). The Ethics of Memory. Cambridge: Harvard University Press.
- Marszałek-Kawa, J., Ratke-Majewska, A., & Wawrzyński Patryk. (2016). Polityka pamięci i kształtowanie tożsamości politycznej w czasie tranzycji postautorytarnej: analiza porównawcza, T. 2. Warszawa: Difin.
- Misztal, B. (2003). Theories of social remembering. Maidenhead, Berkshire, England: Open University Press.
- Młynarska-Sobaczewska, A. (2013). Narmatywizacja tożsamości zbiorowej w preambułach do konstytucji państw postkomunistycznych. Filozofia Publiczna i Edukacja Demokratyczna, T. II, N. 2, 104–133.
- Pribán J., (2007). Legal Symbolism. On Law, Time and European Identity. Ashgate.
- Sadurski, W. (1994). Myślenie konstytucyjne. Warszawa: Presspublica.
- Thornhill, C. (2011). A Sociology of Constitutions: Constitutions and State Legitimacy in Historical-Sociological Perspective. Cambridge: Cambridge University Press.
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vla.2019.69.003
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.