ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ РОЗРОБЛЕННЯ ПРОЄКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ НА БУДІВНИЦТВО У ГАЛИЧИНІ В СКЛАДІ АВСТРІЇ ТА АВСТРО-УГОРЩИНИ (1772–1918)

Ostap Tarasovych

Анотація


Розкрито особливості правового регулювання розроблення проєктної документації на будівництво в Галичині в складі Австрії та Австро-Угорщини (1772–1918). Проєктна документація на будівництво в Галичині в складі Австрії та Австро-Угорщини була важливою складовою містобудівної політики того часу. Вона охоплювала декілька основних аспектів, що регулювали і процес проєктування, і технічні та юридичні моменти. Значну увагу зосереджено на характеристиці проєктної документації в Австрії/Австро-Угорщині в XIX – на початку XX ст., що включала низку елементів, які забезпечували детальне планування та реалізацію будівельних проєктів. Основними складовими проєктної документації того часу були: 1) генеральний план – основний документ, що відображав розташування будівель, вулиць, площ і зелених зон на окресленій території; він містив деталі планування кварталів, розміщення комунікацій та інфраструктури; 2) фасадний план (Fassadenansichten), котрий описував зовнішній вигляд будівлі з усіх сторін; цей план демонстрував архітектурний стиль, матеріали оздоблення, розташування вікон і дверей; 3) технічні специфікації (Technische Spezifikationen) – опис матеріалів, таких як цегла, бетон, деревина та інші; інструкції щодо будівництва, інженерних систем, вентиляції; 4) конструктивні розрахунки (Statische Berechnungen), які включали технічні розрахунки, що підтверджували міцність та стабіль-ність будівельних елементів, таких як фундаменти, балки та стіни; 5) інженерні системи (Haustechnik); 6) кошторис (Kostenvoranschlag) – оцінка вартості, розрахунки витрат на матеріали, роботу, техніку та інші витрати, пов’язані з реалізацією проєкту; 7) дозволи (Genehmigungsunterlagen) від місцевих органів влади; 8) розташування на місцевості (Lageplan) – місце розташування будівлі на земельній ділянці, її зв’язок з існуючою інфраструктурою, вулицями і сусідніми будівлями; 9) візуалізація, яка мала на меті демонст-рацію вигляду будівлі та її архітектурних особливостей у реальному контексті.
Наголошено, що виготовлення проєктної документації на будівництво в Галичині під час перебування в складі Австрії та Австро-Угорщини було складним і структурованим процесом, що забезпечувало якість і відповідність будівельних проєктів тодішнім вимогам і стандартам. Вона охоплювала архітектурні, конструктивні та інженерні плани, а також включала чіткі процедури затвердження і контролю. Ці процеси допомагали забезпечити організований розвиток міських і сільських територій, відповідно до потреб і можливостей того часу. Проєктна документація була детальною і комплексною, забезпечуючи всебічне охоплення всіх аспектів будівництва. Це допомагало уникати помилок, забезпечувати відповідність проєктів технічним і юридичним вимогам, а також ефективно управляти ресурсами і витратами.


Ключові слова


правове регулювання, проєктна документація, містобудування, Галичина, Австрійська імперія.

Повний текст:

PDF

Посилання


1. The competition to obtain a general regulation plan. Hagen A. Viennese building regulations and planning instruments in the 19th century. Vienna : Center for Environmental History, 2015. P. 51.

2. Construction Act for Larger Cities [28. IV. 1882L. 77 Journal of Laws and Amendment 15. V. 1907 L. 55 Dz. u. kr.]

3. Lviv Construction Act [21. IV. 1885 L. 31 Journal of Laws and novella 26 VII. 1909 L. 111 Journal of Laws. u. kr.].

4. Kumaniecki, K. W. (1914). Outline of Austrian building law with special emphasis on Galician legislation. Kraków : Published by the author. P. 135.

5. Wardzińska, A. (2015). Magistrate of the royal and capital city of Lviv (1787–1918) in the archive resources state district Lviv. Part II. Miscellanea Historico-Archivistica. 2015. Vol. XXII. P. 313.

6. Hygiene and Health. Hagen A. Vienna Building and Planning Instruments in the 19th Century. Vienna : Center for Environmental Science, 2015. P. 22.

7. Słodczyk, J. (2012). History of City Planning and Construction. Opole: Opole University Publishing House. 442 p.

8. Yanishin, V., Telvak, V. (2012). Daily life of a Galician town in the second half of the 19th century. on newspapers and magazines (for «Gazety Nadnistriai» materials). Problems from the 19th century to the beginning of the 20th century 2012. Vip. 20. P. 343.

9. Kostrzewska, M. (2013). European city throughout history. Selected examples. Gdańsk : Akapit-DTP. P. 153.

10. Pekarczuk, O. (2018). Typology of buildings built in Lviv in the second half of the 19th century. Historical Notebooks of the PK Museum. Kraków,. year 2. No. 1 (2). P. 12.

11. Petryshyn, H., Liubytskyi, R. (2018). Ignacy Drexler's vision of planning development of the city of Lviv. Space and Form. No. 33. P. 179.




DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vla.2024.79.115

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.