Традиційні атрибути обрядовості Святого вечора українців Середнього Полісся (За матеріалами із Сарненського району Рівненської області) 

Oleksandr Kyrylovets

Анотація


 

У статті на основі архівних матеріалів, джерел та літератури періоду другої половини ХІХ – початку ХХІ ст. проаналізовано традиційну атрибутику обрядовості Святого вечора українців Серед­нього Полісся. Такі хронологічні межі обумовлені наявністю опублікованих джерел і літератури та інформацією, якою досі володіють автохтони. У дослідженні основний акцент звернено на Середнє Полісся, також на сусідні історико-етнографічні райони України: Західне і Східне Полісся, Волинь. Виокремлено локальні особливості атрибутів Святого вечора досліджуваного району. Охарактеризовано назви обрядових предметів, досліджено архаїчні елементи, дохристиянські мотиви у зимовій кален­дарній обрядовості, роль дійових осіб, процеси приготування автохтонів до Святвечора. Визначено функції, застосування і символіку окремих святвечірніх атрибутів, зокрема здійснено порів­няльну характеристику назв, форми та способу приготування обрядового хліба на Поліссі та Волині.

Ключові слова: Святий вечір, Середнє Полісся, історико-етнографічне районування, святвечірні атрибути, кутя, покутній сніп, обрядовий хліб, різдвяна ялинка




DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.56.12486

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.