Традиційна звичаєвість Пилипівського посту на Покутті

Mykhailo Romaniv

Анотація


У статті на основі польових етнографічних матеріалів з різних районів Івано-Франківської області (Городенківського, Снятинського, Тлумацького, Коломийського і Косівського), зафіксованих  здебільшого автором цієї статті, розглянуто традиції та громадський побут періоду різдвяного посту – Пилипівки в українців Покуття.

Зʼясовано особливості дотримання посту: поведінкові практики, режим та раціон харчування, усталені форми проведення дозвілля. Особливу увагу приділено характеристиці звичаєвості тради­ційних молодіжних зібрань – вечорниць.

Окремий аспект дослідження стосується різництва – процесу забою домашніх тварин, обробки та заготівлі мʼясних продуктів, що відбувався саме у період посту. Різництво як своєрідне явище народної культури було надзичайно важливим у процесі підготовки до тривалого періоду різдвя­них святок і забезпечення великої кількості різноманітних м’ясних страв та продуктів. Розглянуто комплекс різницьких традицій: технологічні аспекти, методи консервування м’ясних продуктів, рецептуру приготування страв, звичаї взаємодопомоги, пов’язані із забоєм домашніх тварин, повір’я та прикмети, а також низку табу, які регламентували цей процес.

Ключові слова: Покуття, етнологія, побут, звичаї, обряди, Пилипівський піст, вечорниці, харчування, різництво




DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.56.12485

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.