Обиденне полотно: реконструкція обряду та використання тканини
Анотація
Метою даної статті є послідовне простеження процесу виготовлення та використання обиденного полотна на Поліссі. Дослідження виконане на основі експедиційних матеріалів Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф, зафіксованих упродовж 1990‑х – 2015‑го років на теренах Середнього Полісся від жителів Житомирської та Київської області, а також від переселенців із Чорнобильської зони. Опитування проводилися за авторськими запитальниками, питання в яких були орієнтовані на максимальне розкриття теми.
Пов’язаний із використанням обиденного полотна обряд був спрямований на усунення можливих негативних впливів при соціальних лихах або для забезпечення «благодаті вищих сил». Спроба реконструкції обряду, яка подана в статті, розкриває послідовність всіх етапів та особливостей проведення дій: встановлено день і місце проведення; кількість учасників, їхні вікові особливості та соціальний стан; послідовно описаний кожен з процесів виготовлення і власне особливості готового текстильного виробу (його розмір і оздоблення). Висвітлено певні трансформаційні зміни в проведенні обряду, які відбувалися внаслідок зміни політичного становища на Поліссі впродовж ХХ ст. Загалом дана стаття спрямована на більш глибоке розуміння семантики обряду з обиденним полотном, який існував ще у ХХ ст. і належить до давніх магічних дій. Для кращого розуміння варіативності етапів при виконанні обряду в статті подані спогади респондентів про виготовлення обиденного полотна.
Ключові слова: традиційне ткацтво, народні вірування, магічний обряд, обиденне полотно, обрічний рушник, Полісся України
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.56.12478
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.