Домінік Робен де Стене. Абатство Орваль. Іспанські Нідерланди
Анотація
На основі інформації з джерел та на основі вивчення камінних чавунних плит – фаєрбеків, що є цінними мистецькими та історичними артефактами, здійснено спробу дослідити історію та історичне значення абатства Орваль, одного з найвідоміших цистерціанських монастирів у Європі, а також роль Домініка Робена де Стене як його очільника. Абатство Орваль, засноване в 1132 році у бельгійській провінції Люксембург, стало важливим духовним і культурним центром середньовічної Європи. У статті проаналізовано період другої половини XVI ст., коли точилася боротьба за вплив на абатство між французькими королями та імператором Священної Римської імперії Карлом V.
Особлива увага приділяється постаті Домініка Робена де Стене, який був настоятелем абатства в критичний період його історії. Домінік Робен де Стене, відомий своїм реформаторським підходом, сприяв значному розвитку духовного життя абатства, а також укріпленню його економічної та політичної позицій. У статті досліджуються його внесок у відновлення та збереження монастирських традицій і становлення абатства як визначного центру залізорудної промисловості у Західній Європі.
Значну увагу приділено вивченню камінних чавунних плит з гербами абатів монастиря. Активне виготовлення і використання цих плит збігається з часом суворих зим у Європі, відтак вони можуть використовуватися як проксі-джерела для вивчення змін клімату в Західній Європі.
Під час підготовки статті використані базові принципи історичного та культурологічного пізнання. Зокрема автор застосував епіграфіку для декодування й інтерпретації надписів та символів на фаєрбеках, структурний аналіз для визначення фізичних характеристик плити, контекстуальний аналіз, картацію та датування.
Робота присвячена дослідженню та опису низки камінних чавунних плит, що були виготовлені у XVI–XVII ст. для ченців та абатів абатства Орваль. Крім цього, частину дослідження присвячено аналізу політичного та економічного життя регіону, де розташоване абатство.
Камінні чавунні плити були важливим атрибутом у побуті та культурі Західної Європи у період Малого льодовикового періоду, а абатство Орваль та землі навколо – визначним центром залізорудної промисловості Лотарингії. Настоятелі абатства, серед яких варто відзначити персону Робена де Стене, зробили чимало для утвердження політичної та економічної незалежності абатства в період протистояння між Королівством Франція та іспанськими намісниками Нідерландів. Географічне положення абатства було як перевагою, так і недоліком монастиря, який виступав мішенню для сторін протистояння. Як наслідок, французькі війська двічі руйнували монастир, і після останнього випадку в 1793 р. він повернув ранг абатства лише у XX ст.
Ключові слова: Іспанські Нідерланди, абатство Нотр-Дам Орваль, чавунна промисловість, Герцогство Люксембург, фаєрбек
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.56.12465
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.