Підходи до вивчення громадської думки в СРСР
Анотація
Вимірювання громадської думки стало важливою практикою в різних сферах публічного життя, розвинувшись від історичних методів до сучасних соціологічних опитувань. Нині політики регулярно намагаються зрозуміти суспільні настрої за допомогою таких інструментів, як аналіз публікацій ЗМІ та пряме спілкування з виборцями. У демократичних суспільствах такі дослідження мають на меті покращити результат на виборах, тоді як у тоталітарних режимах воно часто слугують для збереження контролю над суспільством.
У повідомленні підкреслено проблеми, з якими стикаються науковці під час реконструкції суспільних настроїв у репресивному середовищі, коли достовірних даних про нього мало. У цих умовах історики часто покладаються на альтернативні джерела, такі як звіти спецслужб, публікації в ЗМІ та особисті свідчення.
У роботі описано підходи до вивчення громадської думки в СРСР у міжвоєнний період, якими користуються сучасні науковці. Деякі дослідження мають на меті виявити різні типи реакцій простих людей на нововведені державні політики та повсякденні проблеми. Інші вчені висвітлюють складну соціальну динаміку (активний і пасивний опір, адаптація, апатія тощо). Крім того, частина досліджень громадської думки присвячені колективній ідентичності різних соціальних груп і тому, як вона змінювалася під впливом пропаганди й соціальної інженерії. Водночас деякі дослідники, які значною мірою спиралися на особисті свідчення, реконструювали емоційні стани людей під тиском тоталітаризму.
Вивчення суспільних настроїв у тоталітарному середовищі дозволяє глибше зрозуміти природу тоталітаризму, а також природу опору таким режимам.
Ключові слова: громадська думка, популярна думка, настрої населення, поведінка, опір, СРСР, Голодомор.
Повний текст:
PDF (English)DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.57.12460
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.