ВІДНОВЛЕННЯ СУЛЬФАТ-, НІТРАТ- І НІТРИТ-ЙОНІВ БАКТЕРІЯМИ РОДУ DESULFOVIBRIO ЗА ВПЛИВУ СПОЛУК ФЕРУМУ (ІІІ), ХРОМУ (VI) ТА МАНГАНУ (ІV)
Анотація
Встановлено, що сульфатвідновлювальні бактерії Desulfovibrio desulfuricans ІМВ К-6, Desulfovibrio sp. Yav-6 і Desulfovibrio sp. Yav-8, виділені з озера Яворівське, з різною інтенсивністю відновлюють у процесі анаеробного дихання Fe3+, Cr6+ та Mn4+ за концентрації 3,47 мМ їх сполук у середовищі Кравцова-Сорокіна. Внесення C6H5O7Fe, K2Cr2O7, MnO2 за концентрацій 0,5; 2,5; 3,5 мМ до інкубаційної суміші спричиняє пригнічення нагромадження біомаси та здійснювані бактеріями дисиміляційні сульфат-, нітрат- і нітритредукцію. За токсичним впливом на метаболічну активність бактерій досліджені сполуки металів можна розмістити у такій послідовності: MnO2, K2Cr2O7 та C6H5O7Fe. Mn (IV) оксид, калій біхромат і Fe (III) цитрат за концентрації 3,5 мМ у інкубаційній суміші пригнічували рівень відновлення бактеріями сульфат-йонів у середовищі з SO42- у 1,9; 1,8 і 1,7 разу, рівень відновлення нітрат-йонів у середовищі з NO3- у 5,1; 5,0 і 3,9 разу, рівень відновлення нітрит-йонів у середовищі з NO2- у 5,7; 5,0 і 4,7 разу відповідно. Дисиміляційні нітрат- і нітритредукція, здійснювані бактеріями роду Desulfovibrio, виявилися більш чутливими до негативної дії C6H5O7Fe, K2Cr2O7 та MnO2, порівняно з процесом дисиміляційної сульфатредукції.
Ключові слова: сульфатвідновлювальні бактерії, важкі метали, гідроген сульфід, йони амонію, сульфат-йони, нітрат-йони, нітрит-йони.
Повний текст:
PDFПосилання
- Поки немає зовнішніх посилань.