ЖУРНАЛ «УНІВЕРСУМ» ЯК СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНИЙ І КУЛЬТУРНИЙ ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ

Viktoriya Romanchuk, Oleh Romanchuk

Анотація


У статті з’ясовано місце журналу «Універсум» в інформаційному просторі та медіасфері України. Упродовж тридцятирічного існування двомісячник утвердився як серйозне й відповідальне аналітичне видання, як платформа для глибоких і безкомпромісних дискусій стосовно актуальних і гострих проблем України після відновлення державності.

Наголошено, що державницька позиція та національна ідея визначають творче обличчя журналу «Універсум», який порушував теми, що стосувалися найважливіших сфер життєдіяльності держави – політики, військової та безпекової тематики, економіки, історії та історичної пам’яті, культури.

З’ясовано, що журнал «Універсум» ефективно реалізував актуальне завдання журналістики – аналізувати, прогнозувати, конструктивно розв’язувати складні новітні проблеми суспільного розвитку, виховувати в аудиторії вміння самостійно мислити, екстраполювати досвід минулого на сучасне та майбутнє життя.

Новостворений часопис узяв на себе непросту роль – просвітницьку, інформаційну, політичну, аналітичну. Став одним із елементів самоорганізовування суспільства у повноцінний громадянський організм. Журнал здобув репутацію якісного видання завдяки чіткому розумінню завдань, мети, які постали перед державою, а ще виразній позиції блискучих авторів часопису, серед яких знaні пoлітoлoги, вчeні, культурoлoги, письменники й публіцисти, знакові постаті українського державотворення – Костянтин Мoрoзoв та Юрій Іллєнкo, Євген Cвeрcтюк та Ярослав Дaшкeвич, Юрій Щeрбaк та Юрій Пoкaльчук, Юрій Caєнкo і Володимир Вoйтeнкo, Михайло Сирота і Віктор Ющенко, Богдан Гаврилишин та Осип Мороз, Богдан Ступка та Іван Дзюба, Іван Драч та Іван Марчук і чимало інших.

З’ясовано, що авторитетні автори журналу аналізували ті чи інші проблеми і не лише вказували на причини, можливі способи й шляхи їхнього розв’язання, а й прогнозували появу небезпечних ризиків, напрями негативного розвитку проблемних ситуацій. Це помічаємо в публікаціях на військову, економічну, культурну, історичну й політичну тематику.

Автори журналу «Універсум» упродовж усього періоду його функціонування висловлювали думку щодо актуальних проблем з державницьких позицій і системно захищали національні смисли й цінності. У дослідженні показано, що «Універсум» від часу заснування позиціонував себе не лише як журнал політології, економіки, науки й культури, а й футурології. Це можна пояснити зростанням попиту на знання.

Ключові слова: Українська держава, Україна, Універсум, майбутнє, прогноз, журналістика, політична думка, публікації, двомісячник, політологія, економіка, наука, культура, комунікація, масмедіа.


Повний текст:

PDF (English)

Посилання


Бітківська, Г. Сучасний український літературний журнал як інтермедіальний текст. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук. URL: https://www.researchgate.net/publication/345626036_Kiivskij_universitet_imeni_Borisa_Grincenka

Здоровега, В. (2006), Іван Франко і українська публіцистика, Дзеркало тижня, No 23.

Кузьменко, В., Романчук, О. (1993), Право на прогноз, Універсум, No 1–2, с. 2.

Юхновський, І. (1993), Термодинаміка і стійкість політичної системи, Універсум, No 1–2, с. 3–5.

Романчук, О. (1993), Українська ідея, або Імператив особистості», Універсум, No 1–2, с. 6–10.

Покальчук, Ю. (1993), Реальність загрози: «латино–американізація» України, Універсум, No 1–2, с. 10–11.

Приходько, В. (1993), До повної нації, Універсум, No 1–2, с. 24–27.

Злупко, С. (1993), Без держави будемо бідні, Універсум, No 1–2. с. 22–23.

Грицак, Я. (1993), Демократія і націоналізм, Універсум, No 1–2, с. 12–14.

Колодинська, Л. (1993), Час сподівань і звершень. Універсум, No 1–2, с. 15–16.

Драч, І. (1993), Чекаємо покаяння, Універсум, No 1–2, с. 8.

Вітошинська, З. (1993), Викриття французького журналіста, Універсум, No 1–2, с. 18–20.

Прядко, В. (1993), Процес є, підсудного немає, Універсум, No 1–2, с. 20–22.

Бачинський, Г. (1993), Соціоекологія і політика, Універсум, No 1–2, с. 28.

Кузьменко, В., Романчук, О. (1993), Культура і держава, Універсум, No 1–2, с. 29.

Деркач, М. (1993), Універсум, No 1–2, с. 31–32.

Волинь університетська (1993), Універсум, No 1–2, с. 30.

Романчук, В. О. (2018), Українська військова тематика на сторінках журналу «Універсум» (1993–2018), Вісник Львівського університету. Серія: Журналістика, вип. 44, с. 38–57.

Романчук, В. О. (2019), Публіцистика журналу «Універсум» (1993– 2018) як дієвий чинник утвердження української державності, Вісник Львівського університету. Серія: Журналістика, вип. 45, с. 157–165.

Романчук, В. О. (2020), Економічна проблематика в умовах українського державотворення на сторінках журналу «Універсум» (1993–2018), Вісник Львівського університету. Серія: Журналістика, вип. 47, с. 18–34.

Романчук, В. О. (2020), Українська культурна парадигма на сторінках журналу «Універсум» (1993–2018), Вісник книжкової палати, No3, с. 35–43.

Романчук, В. О. (2020), Висвітлення особливостей гібридної війни Росії проти України на сторінках журналу «Універсум» (1993–2020). Держава та регіони. Серія: Соціальні комунікації, No 4, с. 26–34.

Романчук, В. О. (2020), Польська проблематика на сторінках журналу «Універсум»: історична пам’ять, культура, політика. Україна – Польща: історична спадщина і суспільна свідомість, вип. 13, с. 343–357.

Романчук, В. О. (2021), Історична публіцистика як публічна історія на сторінках журналу «Універсум» (1993–2018), Обрії друкарства, No1 (9), с. 143–160.

Romanchuk, V. O., Romanchuk, O. K. (2023), Environmental Threats and National Security of Ukraine, Вісник Львівського університету. Серія: Журналістика, вип. 52–53, с. 75–90.

Романчук, Вікторія О. (2024), Журнал «Універсум» у контексті українського державотворення: концептуальні засади, дискурси, прогностика (1993–2023 рр.) : монографія, «Універсум», Львів, 350 с.




DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vjo.2025.56.13171

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.