Звичай зустрічати весну: локальні форми й ареали на Середньому Поліссі України (Середина ХХ ст.)
Анотація
У статті переважно на основі сучасних польових записів висвітлюється традиційний звичай зустрічати весну на теренах Середнього Полісся України. На основі принципу виділення в обрядових явищах притаманних їм структурних елементів та порівняльного аналізу їхніх різновидів визначено загальнорегіональні і локальні риси ранньовесняної обрядовості.
Дослідження базується на даних, зібраних авторкою у 350 селах під час етнографічних експедицій, організованих Державним науковим центром захисту культурної спадщини від техногенних катастроф упродовж 2001–21 рр. Виявлений та проаналізований матеріал засвідчує, що в народному побуті середини ХХ ст. звичай зустрічати весну зберігав відносну однорідність змісту в цілому, проте йому притаманна різна приуроченість. У найпоширенішій формі свого вияву вказаний звичай обмежувався виконанням відповідних обрядових пісень. Проте на досліджуваних теренах побутувала й інша форма, яка передбачала виконання визначених обрядових дій. Стаття репрезентує описову характеристику географії поширення таких обрядових дій, народних назв звичаю, його часових параметрів; в окремих випадках ареали явищ представлені графічно у вигляді картосхем.
Ключові слова: Середнє Полісся України, традиційна календарна обрядовість, ранньовесняний цикл, звичай зустрічати весну, орнітоморфні борошняні вироби, картографування обрядових явищ
DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.56.12484
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.