Традиційні похоронно-поминальні звичаї та обряди на Покутті

Volodymyr Halaichuk

Анотація


У статті комплексно розглянуто традиційні похоронно-поминальні звичаї та обряди на Покутті: уявлення про смерть, потойбічний світ і душу, народні прикмети, які віщують смерть, способи полег­шення агонії, виготовлення домовини, обмивання тіла, обряджання покійного, чування при мерцеві, безпосередньо похорон, поминальні обіди, жалобу, облаштування меморіального знака на могилі, випадки магічного використання атрибутів померлого тощо.

Дослідження виконане в основному на польових матеріалах автора, зафіксованих упродовж 2015–18 рр. у понад тридцяти населених пунктах Городенків­щини, Снятинщини, Тлумаччини, Коло­мийщини та Косівщини. Водночас залучено матеріали Оскара Кольберґа, Франтішка Мрочка, Олени Кисілевської, Осипа Михайлецького, Антіна Онищука, Івана Волошинського, Михайла Паньківа та інших відомих дослідників традиційної культури покутян.

Констатовано про збереження на різних етапах покутської похоронно-поминальної обрядовості низки архаїчних за походженням і вочевидь ще дохристиянських елементів, а також про зумовлені плином часу зміни і втрати у цій сфері. Зокрема привертає увагу побутування на Покутті в минулому ігор при мерцеві під загальною назвою «Лубок» або «Грушка»; почасти ще збереженого звичаю роздавати «за простибіг» від імені померлого його старі речі – так званих «дарів через деревище»; звичаю «сокотити душу» в хаті покійного в першу ніч після похорону.

Ключові слова: етнологія, Покуття, поховально-поминальна обрядовість, звичаї, вірування, уявлення про смерть і померлих



DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.56.12482

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.