Роман “Чорна дошка” Наталки Доляк: свідчення злочинів радянської влади проти українців
Анотація
Голодомор як геноцид українського народу став об’єктом висвітлення у низці творів українських письменників. Першим звинувачувальним документом доби став роман “Марія” Уласа Самчука, написаний у 1933 р. за розповідями безпосередніх очевидців голоду 1932–1933 рр. Згодом тема Голодомору була розкрита Василем Баркою в романі “Жовтий князь”, Анастасією Лисивець у повісті “Розкажи про щасливе життя…”, Юрієм Бедзиком у романі “Гіпсова лялька”, Ігорем Качуровським в поемі “Село в безодні” та іншими. Серед творів українських письменників присвячених злочинам радянської влади проти українців привертає увагу роман “Чорна дошка” Наталки Доляк, у якому художній вимисел переплітається з документальною точністю відтворення страшних подій 1932–1933 рр. в Україні.
Метою нашої розвідки є показати на прикладі роману “Чорна дошка” Наталки Доляк руйнівний характер Голодомору в Україні, що реалізувалося не лише в знищенні генофонду української нації, а й спотворенні світогляду покоління, яке мімікрувало, прийнявши радянські ідеї, аби вижити.
Події у романі відбуваються у трьох часових вимірах: страшні 1932–1933 рр., 1980-ті рр. і на початку ХХІ ст. Перед очима читача постають три покоління родини, родоначальником якої є Олесь Терновий. Головний герой пройшов складний шлях від захоплення ідеями радянської влади до усвідомлення їх злочинності. Журналіст районної газети, опинившись у рідному селі під час примусової колективізації, стає свідком геноциду. Кульмінацією у романі є введення в його рідному селі Веселівці режиму “чорної дошки”. З метою розповіді про страшні злочини Олесь Терновий занотовує свідчення односельців. Коли записи потрапляють до його правнука, кіносценариста Олександра Левківського, світ дізнається про трагедію української нації.
Не зважаючи на дії радянських можновладців, спрямовані на приховування причин і подій Голодомору 1932–1933 рр. в Україні, завдяки свідченням очевидців, звинувачувальним документам-директивам, ми пам’ятаємо про ті страшні часи. Важливу роль у розкритті правди відіграють художні твори, серед яких роман “Чорна дошка” Наталки Доляк.
Ключові слова: літературознавство, документалізм, Голодомор, “Чорна дошка”, Наталка Доляк, історія.
Повний текст:
PDFDOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.57.12449
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.