Особливості харчування українців в умовах геноциду 1932–1933 рр. (на основі спогадів очевидців Голодомору)

Liliia Sheremeta

Анотація


На основі 155 спогадів очевидців Голодомору, що охоплюють всю територію УСРР, комплексно досліджено особливості харчування українців в умовах здійснення комуністичним тоталітарним режимом злочину геноциду 1932–1933 рр. Аналіз зібраного матеріалу дав підстави

зробити висновок про те, що в роки Голодомору-геноциду в Україні відбулася руйнація традицій харчування українців, а також цілої низки обрядів та звичаїв, пов’язаних із ними. Від найдавніших часів харчування українців зумовлювали особливості, які визначалися традиціями землеробства, а також скотарства та збиральництва. У повсякденному раціоні українців постійно була присутньою їжа рослинного й тваринного походження. Із продуктів рослинного походження найбільш поширеними були страви із зернових культур та овочів. Із продуктів тваринного походження готували м’ясні, молочні й рибні страви. Найголовнішою стравою на столі українців був і залишається хліб.

Комуністичний тоталітарний режим СРСР, вилучивши у 1932–1933 рр. в людей усі їстівні припаси, прирік їх на повільну голодну смерть. Українці, аби вижити, мусили вживати в їжу сурогати, рослини (зазвичай бур’яни, траву, листя); дрібних тварин та птахів (їжаків, котів, собак, ховрахів, горобців, ворон, голубів, лелек, жаб, молюсків, слимаків, бабок, равликів та ін.); комах; гнилі картоплю чи буряки (викопували ранньою весною); дохлятину; людське стерво (були зафіксовані випадки трупоїдства та людоїдства (канібалізму)). Вживання такого їдла призводило до погіршення здоров’я, а потім і смерті. Люди труїлися, частими наслідками вживання сурогатної їжі ставали блювота, діарея, опухання, слабкість та ін. Після вживання в їжу м’яса дохлих коней, які хворіли на сап, люди теж починали страждати від цієї хвороби. В Україні почали ширитися епідемії, збільшилося число захворювань різноманітними смертельними хворобами (дизентерія, висипний і черевний тиф, малярія, пелагра, водянка та ін.). Від голоду в українців ставалися психічні розлади, затьмарювалася свідомість, порушувалося мислення, воля, пам’ять; змінювалася соціальна поведінка.

Ключові слова: Голодомор, Україна, геноцид, їжа, сурогати, морально-психологічні наслідки.


Повний текст:

PDF


DOI: http://dx.doi.org/10.30970/his.2024.57.12444

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.