ПРО МАКРОЕКОНОМІКУ І МІКРОЕКОНОМІКУ ЯК СКЛАДНИКИ ФУНДАМЕНТАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ НАУКИ
Анотація
Метою статті є розкрити зміст макроекономіки і мікроекономіки як галузей фундаментальної економічної науки і з’ясувати їхні висновки, що поділяє більшість економістів-аналітиків, та нерозв’язані дискусійні проблеми.
У статті використано методи фундаментальної економічної науки (ФЕН), зокрема наукової абстракції, принцип єдності історичного та логічного. Досліджено чинники, що спричинили актуалізацію проблем розвитку фундаментальної економічної науки (ФЕН). Акцентовано на тому, що у вітчизняній науці практично не розроблено політичної філософії економіки, не здійснено гармонізації понять, термінів і категорій у сфері ФЕН, а з освітнього процесу витісняють аналітико-теоретичні економічні дисципліни. Автори виходять з того, що ФЕН містить чотири складники – політичну економію, макроекономіку, мікроекономіку та історію економічних учень.
Обґрунтовано тезу про те, що предметом макроекономіки є ефективність функціонування національної економіки, або кажучи строгіше, економічної системи. Виокремлено ключові проблеми макроекономіки – економічне зростання (динаміка обсягу національного продукту) та макроекономічна нестабільність (два лиха макроекономіки – безробіття та інфляція) і їх подолання через стабілізаційну політику.
Автори обґрунтували тезу, що в умовах стрімкого розвитку мікроекономічних досліджень відбуваються розширення і збагачення предмета мікроекономіки.
Еволюція ринкової економічної системи упродовж ХХ- початку ХХІ ст. ставить нові виклики перед макроекономікою та мікроекономікою, зокрема щодо відповідності запропонованих теоретичних моделей, закономірностей та концепцій господарській практиці.
Ключові слова: макроекономіка, мікроекономіка, політична філософія економіки, стаціонарна норма безробіття, невдача ринку, політичні інститути, фундаментальна економічна наука.
Повний текст:
PDFDOI: http://dx.doi.org/10.30970/ves.2020.58.0.5801
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.